Rekolekcje zimowe w Licheniu, 16-19 lutego 2012

 
W dniach od 16 do 19 lutego 2012 roku członkowie Ruchu z zachodniej Polski przeżywali swoje zimowe rekolekcje w Licheniu. Wspólnotę tworzyły całe rodziny, osoby samotne, a także młodzież gimnazjalna, licealna i studenci.

Tematem rekolekcji były słowa „Przez chrzest wezwani z ciemności do światła” (por. 1P 2, 9), które grupie gimnazjalnej wyjaśniał ks. Maciej Piotrowski. Swoimi doświadczeniami wiary związanymi z tym tematem dzieliliśmy się w małych grupach. Sobota była pełna wrażeń. Ciekawy wykład o dorastaniu i cielesności wygłosił prof. Jacek Kurzępa – socjolog. Siostra Gabriela Janikula z Poznania prowadziła z nami warsztaty o komunikacji międzyludzkiej, a także o dialogu z Bogiem. Rekolekcje tworzyły chwile cichej adoracji, ale również radosnego śpiewu. Wielkim przeżyciem dla gimnazjalistów stało się nabożeństwo odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, po którym czuliśmy się jak nowonarodzeni. Był także czas na spacer i zabawy na śniegu. Całość zakończyła niedzielna Eucharystia celebrowana przez bpa Andrzeja Siemieniewskiego oraz kapłanów prowadzących rekolekcje.

Czas spędzony w Licheniu przyniósł nam wiele korzyści, zarówno duchowych, jak i towarzyskich. Teraz czekamy na letnie rekolekcje.
 
My z grupy gimnazjalnej


Rekolekcje w Licheniu to nie puste dni spędzone w większości w kościele, to czas, na który zawsze czekam z niecierpliwością. Mogłoby się wydawać, że 4 dni to dużo, a w rzeczywistości nie znam osoby, która czwartego dnia chciałaby wyjeżdżać. Spotkania rekolekcyjne są świetną odskocznią od przyziemnych spraw, od trosk i zabiegania, pozwalają mi na przemyślenie wszystkiego w innym świetle, prawdziwego podzielenia się swoim życiem z Bogiem. Wszystkie sprawy nagle stają się jaśniejsze i bardziej klarowne kiedy 'przemodlę' je w tym miejscu, czasie i atmosferze. Kolejny raz przyjechałam również na spotkanie ludzi poznanych wcześniej na poprzednich rekolekcjach, którzy stali mi się dzięki temu bliscy. Czas spędzony w Licheniu uważam za najlepsze dni nowego roku, ponieważ pozwoliły mi oczyścić swoje serce i zbliżyć do Jezusa i Jego Matki. I oczywiście dlatego, że spędziłam świetny czas z przyjaciółmi, nie tylko rzucając się śnieżkami:-)

Tosia z grupy licealnej