Międzynarodowa Pielgrzymka RRN do Częstochowy, 26 kwietnia 2014

Galeria zdjęć »

 

W sobotę 26.04.2014 r. wspólnoty RRN z całej Polski i zagranicy spotkały się na Jasnej Górze. Pielgrzymka odbyła się pod hasłem: "Ku komunii z Chrystusem w rodzinie - śladami św. Jana Pawła II".

Godzina 3.15 rano, rzutem na taśmę wpada ostatnia uczestniczka naszej pielgrzymki. Ruszamy, rozpoczęła się dla nas XVII Międzynarodowa Pielgrzymka RRN na Jasną Górę. Jutro bardzo ważny dzień - kanonizacja papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Jedziemy, aby podziękować Matce Bożej za kanonizację Jej Najgorętszego Czciciela (Totus Tuus). Mamy również inne intencje, choćby podziękowanie za zatwierdzenie Statutu naszego Ruchu i osobiste każdego z nas. Na początku powierzamy pielgrzymkę opiece Matki Bożej, do której jedziemy. Mamy ze sobą ,,materiały do autokaru" przygotowane przez organizatorów. Odmawiamy części radosne różańca. Potem, kto może zasypia. Budzimy się na stacji benzynowej. Załatwiamy potrzeby, posilamy się i jedziemy dalej. Atmosfera w autobusie pielgrzymkowa: modlimy się i śpiewamy.

Przed katedrę częstochowską zajeżdżamy około godz. 9.30. Katedra jest już zapełniona, z trudem znajdujemy miejsca siedzące; niektórzy przewidująco zabrali składane krzesełka. Przybyłych wita ks. Dariusz Kowalczyk, moderator krajowy ruchu. Potem wygłasza konferencję o świętości na drodze powołania małżeńskiego. Na początku odnosi się do bliskiej kanonizacji Jana Pawła II. Poleca wstawiennictwu św. Jana Pawła II rodziny, małżeństwa i kapłanów Ruchu Rodzin Nazaretańskich, którzy skończyli właśnie rekolekcje. Potem przytacza słowa św. Jana Pawła II: "Świętość polega nie na dokonywaniu niezwykłych przedsięwzięć, lecz na zjednoczeniu z Chrystusem".

Po konferencji adorowaliśmy Najświętszy Sakrament. Gdy rozległy się dzwony na Anioł Pański, wyruszyliśmy w procesji na Jasną Górę. W drodze odmawialiśmy różaniec i śpiewaliśmy pieśni. Pod pomnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego zakończyliśmy przemarsz i mogliśmy posilić się i odpocząć .

O godzinie 15.00 spotkaliśmy się w bazylice na Mszy św. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc siedzących znów przydały się składane krzesełka. Powitał nas podprzeor Jasnej Góry o. Krystian Gwioździk. Następnie ks. Dariusz Kowalczyk odczytał przesłanie skierowane do uczestników pielgrzymki przez biskupa Andrzeja Siemieniewskiego, który w towarzystwie innych biskupów udał się do Rzymu. Swoje przesłanie biskup Andrzej zakończył słowami: "...Niech święty Jan Paweł II będzie dla was wzorem na drodze do świętości". Mszy św. przewodniczył ks. Cezary Siemiński, moderator RRN diecezji płockiej. Homilię wygłosił ks. Stefan Czermiński, moderator RRN archidiecezji katowickiej, który prowadził rekolekcje dla kapłanów Ruchu. Przytoczył słowa św. Jana Pawła II: "Tu zawsze jesteśmy wolni... Tam, gdzie człowiek jest kochany, tam jest wolny".

Podczas Mszy św. grał i śpiewał zespół z Kargowej w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej (z udziałem naszej Małgosi). Oprawa muzyczna bardzo nam się podobała. Po Mszy św. poszliśmy przed obraz Matki Bożej, aby podziękować za wszystkie otrzymane łaski. Żal odjeżdżać, ale realia są nieubłagane. Wracamy do Poznania pielęgnując w sercach wspomnienia.

Basia:
Skończyła się nasza kolejna pielgrzymka. Nie jestem tu zbyt często, ale wracam zawsze jak do domu, do mojej mamy. Kiedy jeszcze żyła, z każdą radością albo smutkiem jechałam do niej. Teraz z takimi samymi uczuciami przyjeżdżam na Jasną Górę. Chcę podziękować za wszystko - za to że jest, że troszczy się o nas, za wspólnotę RRN do której należymy.  

Leszek:
Zawieźliśmy podziękowania Maryi za 44 lata naszego małżeństwa, za naszą czwórkę dzieci, za pomyślność ich rodzin, wdzięczność za to, że napotkaliśmy na naszej drodze życia Ruch Rodzin Nazaretańskich oraz za świętego Jana Pawła II, patrona rodzin, który jest dla nas wzorem świętości.